| Powrót na stronę główną | O autorach |

Reklama

Jaskinie


Jaskinia Ciemna

Ojców- jaskinie

Jaskinia Ciemna znajduje się 85 m. nad Prądnikiem, na Górze Koronnej. Jest ona niezwykle cenna z archeologicznego punktu widzenia. Odkryto tu bowiem ślady neandertalczyków sprzed ponad 120 tys. lat p. n. e. W jaskini znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i rosomaków, jak również narzędzia z 70-50 tys. lat p. n. e.

Komora wstępna Jaskini Ciemnej jest największą wśród jaskiń odkrytych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – ma wymiary 90 m. x 20 m. Dla turystów udostępniona jest ta właśnie hala oraz dwie mniejsze „wnęki”. Dalej jaskinia zmienia się w wąskie korytarze, do których nie ma jednak wstępu. W samej jaskini podziwiamy formy naciekowe- stalaktyty i stalagmity.

Ojców- jaskinie

Jak sama nazwa wskazuje w Jaskini Ciemnej brak jest jakiegokolwiek oświetlenia i zwiedzamy ją wyłącznie przy świetle latarek. W porównaniu do Jaskini Łokietka jest ona znacznie rzadziej odwiedzana przez turystów.

Z informacji praktycznych warto dodać, że wejście do jaskini i jednocześnie początek jej zwiedzania znajduje się 400 m. pod górkę od kas. Zwiedzanie zaczyna się o konkretnych godzinach, dlatego też bilety należy kupić nieco wcześniej, tak żeby mieć co najmniej 10 minut na dojście do początku trasy zwiedzania.


Jaskinia Ciemna Jaskinia Ciemna

Jaskinia Łokietka

Ojców- jaskinie

Jaskinia Łokietka jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Ojcowskiego Parku Narodowego. Świadczą o tym kolejki ustawiające się przy jej wejściu oraz liczba osób wpuszczanych jednorazowo do środka. Z centrum Ojcowa prowadzi do niej szlak niebieski.

Ojców- jaskinie

Jaskinia Łokietka położona jest na Górze Chełmowej, na wysokości 130 m. nad rzeką Prądnik. O ile Jaskinia Ciemna wyróżnia się największą komorą, o tyle Jaskinia Łokietka jest największą jaskinią w Ojcowskim Parku Narodowym– liczy sobie 320 m długości. W przeciwieństwie do Jaskini Ciemnej jest ona oświetlona elektrycznie.

Legenda głosi, że w tej jaskini ukrywał się król Władysław Łokietek przez 6 tygodni przed Wacławem II – ówczesnym królem Czech. Stąd komory jaskini mają swoje nazwy – Sala Rycerska, Kuchnia i Sypialnia Łokietka. W Sypialni mamy nawet Łoże Łokietka – blok skalny o płaskim blacie oraz Orła – kolorową formę naciekową. Należy zauważyć, że Jaskinia Łokietka świetnie nadaje się na kryjówkę – wejście do niej prowadzi przez szczelinę skalną, za którą widoczna jest jedynie mała komora. Wejście do „głównej” części jaskini mieści się niejako za zakrętem i jest zupełnie niewidoczne. Legenda "mówi", że Łokietek dostawał się do szczeliny skalnej od góry, tak aby nie naruszyć pajęczyn zamykających wejście do niej i aby wejście wyglądało na nienaruszone.


Jaskinia Łokietka Jaskinia Łokietka Jaskinia Łokietka Jaskinia Łokietka

Jaskinia Nietoperzowa

Ojców- jaskinie

Jaskinia Nietoperzowa znajduje się na zachód od Ojcowa, już poza granicami Ojcowskiego Parku Narodowego przy niebieskim szlaku. Należy do największych jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej-ma długość 306 m. Pochodzenie jej nazwy wiąże się z faktem, że na terenie jaskini znaleziono duże ilości kości nietoperzy zarówno kopalnych, jak i współczesnych. Z ciekawostek warto wspomnieć, że z Jaskini Nietoperzowej od XIX w. wydobywany był nawóz w postaci odchodów nietoperzy.

Ojców- jaskinie

Do tej pory jaskinia jest zamieszkiwana przez nietoperze, jednak aby je zobaczyć najlepiej wybrać się tam w marcu-kwietniu lub październiku, kiedy nietoperze zapadają w letarg. W porze letniej nietoperze żerują w ciągu nocy , a w śpią w ciągu dnia i turyści, im w tym śnie, przeszkadzają. Z tego też powodu opuszczają jaskinię latem, przenosząc się do strychów i piwnic.

Ojców- jaskinie

Poza szczątkami nietoperzy znaleziono tu kości i kły niedźwiedzi jaskiniowych, a także hien, lwów jaskiniowych i wiele innych, jak również oszczepy datowane na 38 tys. lat p. n. e. Świadczy to o tym, że jaskinia była wykorzystywana przez tzw. łowców niedźwiedzi jaskiniowych w trakcie polowań.

Ojców- jaskinie

W jaskini podziwiać możemy formy naciekowe- stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, a nawet tzw. kropielnicę. Ponadto na stropie widoczne są kotły wirowe, pochodzące z czasów, gdy całe wnętrze jaskini wypełnione były wodą.

Ojców- jaskinie

Jaskinia Nietoperzowa dwukrotnie była planem filmowym- nakręcono tu sceny do „Legendy o Św. Mikołaju” oraz do ekranizacji powieści „Ogniem i Mieczem”.

Ojców- jaskinie

Bardzo zachęcamy do zwiedzenia Jaskini Nietoperzowej- jest to miejsce znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów, a nie mniej ciekawe niż Jaskinia Ciemna, czy Grota Łokietka. Dodatkowo przy kasie znajduje się wystawa znalezionych w jaskini szczątków. Jest to wprawdzie bardzo mała część znalezisk, jednak bardzo ciekawa.


Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa Jaskina Nietoperzowa